Mykonos Water Supply and Sewerage Company [DEYAM] / Συνεχίζονται οι προγραμματισμένες εργασίες, από συνεργεία της ΔΕΥΑ Μυκόνου, προκειμένου, το νησί να είναι έτοιμο να για την καλοκαιρινή περίοδο.
Πιο αναλυτικά, το Σάββατο 18 Μαϊου 2024, από τις 05:00 π.μ, εκτελέστηκαν προγραμματισμένες εργασίες καθαρισμού και γενικής συντήρησης των φρεατίων και των αγωγών του υφιστάμενου δικτύου αποχέτευσης, στην παραλία Αγίας Αννας (έμπροσθεν ΛΗΤΩ), στον Γιαλό, Χώρας Μυκόνου καθώς και ο καθαρισμός και η προληπτική συντήρηση του αντλιοστασίου, στη πλατεία Καραολή Δημητρίου (δίπλα στο Δημαρχιακό Μέγαρο) και των φρεατίων στην περιοχή Τρία Πηγάδια ώστε να επιτευχθεί η ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία των διάφορων συστημάτων του αντλιοστασίου και των φρεατίων.
Συγκεκριμένα, οι εργασίες περιελάμβαναν:
- Το άνοιγμα και το κλείσιμο (μετά το τέλος των εργασιών καθαρισμού) της θυρίδας επίσκεψης (καπάκι,) των φρεατίων
- Η αναρρόφηση των προϊόντων καθαρισμού (φερτές ύλες, εδαφικό υλικό, κλπ.) από τα φρεάτια, με τη χρήση κατάλληλου μηχανικού εξοπλισμού του ειδικού βυτιοφόρου οχήματος.
- Η μεταφορά των προϊόντων καθαρισμού
- Το σχολαστικό πλύσιμο με νερό, με τη χρήση αντλίας υψηλής πίεσης νερού, των φρεατίων, και των αγωγών του δικτύου.
Δείτε εικόνες: